ביום שלישי בתאריך ה-20 לספטמבר 2016, שרה בפלר מתראיינת אצל תמי אדוריאן על הפרויקט מבשלות באהבה בתוכנית "הפסקת עשר- עשיה, יצירה ויזמות נשית" ברשת מורשת.

 

תמלול

תמי: ועכשיו אנחנו נגיד שלום לשרה בפלר שהיא מאדו"ה, שלום.

שרה: שלום.

תמי: שהיא בעצם מיוזמות וממקימי אדו”ה. מה שלומך?

שרה: ב”ה, מה איתך?

תמי: בסדר. אז אתם בעצם יצאתם עכשיו ביוזמה מאוד מרגשת. אתם בעצם מחפשים מתנדבים ומצאתם גם מתנדבים רבים שבעצם מפנקים זוגות מעוכבי פוריות. מפנקים אותם  בבישולים, ואולי מתוך זה יצאו עוד פינוקים אחרים של אנשים אחרים שראו צורך בכך.

אז בואי קודם תספרי לנו על היוזמה הזאת ואחר כך נתקדם.

שרה: אוקיי אז בעצם זה התחיל ממישהי , ככה, שאני בקשר איתה סיפרה לי על כל מיני חוויות שהם עברו, ומתוך זה נולד הרעיון ש.. למה לא בעצם, כמו שיש את העינין הזה שמפנקים יולדות אחרי שהן יולדות, זה ברור לכולם וזה דבר נפלא. בעצם לעשות אותו דבר גם עם זוגות מאותגרי פוריות שוברים דברים קשים לא פחות אפילו מלידות, וככה הרבה פעמים גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית זה מאוד מאוד יכול לעזור עם בישולים לשבת, אם סתם פינוקים באמצע שבוע., ככה לתת איזו עוגה, איזה משהו מאוד משמח- גם ב"ה מהניסיון של המיזם הזה. וב"ה זה באמת שכמה שבועות שאנחנו עם זה, משהו כמו שבועיים וזה באמת  נפלא ומרגש.

תמי: הציבור נענה.

שרה: כן, הציבור נענה מכל הצדדים. גם זוגות ב"ה לוקחים קצת אומץ לפנות כי זו התחלה אבל גם זוגות פונים וגם המון מתנדבים שעושים מכל הלב..

תמי: חשבתם לעצמכם שיהיו מעט אנשים שיתנדבו, אבל גיליתם היענות רבה, יותר גדולה ממה שציפיתם.

שרה: נכון, נכון. חשבנו שמשהו כמו 15 אנשים, אולי ככה.. זה יעניין אותם וגם אנחנו היינו ממש בהלם מהכמות והתהודה הציבורית של זה. בפייסבוק היו יותר מ-32,000 צפיות בדבר הזה ושיתופים ותגובות..

תמי: אנשים ששמעו  את זה ושאני העברתי אליהם את המידע הזה הביעו הרבה מאוד בעצם הבעות של התרגשות מאוד גדולה. זה ריגש אנשים. ממש ריגש אותם.

שרה: נכון. המון אנשים כתבו לנו שהם בדמעות ובכי מהדבר הזה. כנראה שזה היה דבר שרק חיכו שזה יקרה.

תמי: נוגע ללב.

שרה: כן.

תמי: כמו שההיכרות שלנו לצערנו, כולנו מכירים זוגות מעוכבי פוריות והשאלה היא גם אם הזוגות האלו באמת מוכנים לקבל, מוכנים להיות במקום הזה של לקבל את העזרה הזאת?

שרה: תראי, זה תהליך. זה ממש משהו שבכלל באופן כללי באדו"ה אנחנו רוצים לעבוד על זה. זה משהו שהוא לא פשוט, הוא לא קל. הזוגות האלה כרגע בד"כ נמצאים בשוליים של החברה ואנחנו רוצים לשנות את זה. לא מהבחינה של לרחם עליהם או לראות את זה בתור משהו שהם מסכנים או משהו כזה. אלא לראות את זה בתור גיבורים. מה שהם עוברים זה דברים מאוד קשים ועומדים בהם בגבורה. הקב"ה. זה ההסתכלות, וגם זוגות שפונים למיזם באמת מבינים את זה שזה נתינה מתוך רצון להעניק להם הערכה.

תמי: לחזק ולהביע הערכה כמובן. לא מסכנות אלא הערכה מאוד גדולה על גבורה.. הקב"ה מנסה את הזוגות האלה ואתה עומד מהצד ואומר איך הם עומדים בזה. וואו.

שרה: נכון.

תמי: גם קיימתם איזשהו כנס בנושא הזה דווקא לרבני קהילות. דיברתם שם איך רב קהילה מתייחס לתופעה? איך הוא מתייחס יותר לאנשים באופן ספציפי? מה בדיוק היה שם בכנס הזה?

שרה: כן, אז ב"ה גם לזה היתה היענות גדולה. היינו 70 איש בכנס הזה של רבני קהילות ובעצם רצינו קצת לתת כלים לרבנים גם בשביל לדעת איך לגשת לזוג. דוג'- לא לבוא ולשאול "תגידו, אתם רוצים לספר לי..” אלא להניח את הדברים על השולחן, להגיד "תשמעו, אני רואה שאתם הרבה שנים מחכים. אם אתם רוצים- אני פה". שזה משהו שמצד אחד לא מחייב אותם להגיע ומצד שני הם יודעים שיש מישהו שחושב עליהם וזה דבר שמאוד חשוב בתקופה הזאת.

תמי: שרה, מכיוון שאת, תרשי לי, גם לטובת המאזינים.. את בעצם שייכת לקהילה הזאת של האנשים האלה שמחכים בע"ה לילד. מה שאמרת עכשיו, משפט כזה של רב – זה לא מביך, זה לא מקומם זוגות כאלה?

שרה: תראי, זה כמובן תלוי באיזה נימה זה נאמר ואיפה זה נאמר ומול מי זה נאמר. אם זה באמצע בית כנסת כשכולם מסביב..

תמי: אה, בטח..

שרה: …  כשכולם עוברים – בוודאי שזה מאוד לא נעים.

תמי: לא, אבל אפילו בארבע עיניים. ברור שזה צריך להיות בארבע עיניים, אבל אפילו אז- זה בסדר?

שרה: תראי, אני חושבת שזה בסדר. יכול להיות שיש זוגות כאלה שזה יביך אותם. אבל אני חושבת שאפילו הזוגות האלה בסתר ליבם – יהיה להם איזשהו משהו ככה שעושה להם טוב, שהרב חושב עליי. במיוחד רב שהוא כן אמור להיות מאלה שדואגים לכל אחד אחד ואחד בקהילה, זה לא איזה סתם מישהו מהרחוב אלא באמת מישהו שזה התפקיד שלו, לדאוג גם להם.

תמי: יפה. עכשיו אני רוצה לשאול אותך, אבל מכיוון שאמרת את זה תכלס.. אנחנו אנשים ש.. אם זה במשפחה שלנו גם קורה, זה גם מתאים לעשות דבר כזה או שזה כבר יחסים הרבה יותר רגישים?

שרה: נכון. נכון. במשפחה זה נושא הרבה הרבה יותר מורכב.

תמי: אז את יודעת מה, אולי נשמור את הנושא של המשפחה, כי הזמן שלנו יותר מדי מורכב בשביל שיחה קצרה?

שרה: כן.

תמי: את אומרת שזה כבר משהו לשיחה, לפתוח את זה בזמן אחר.

שרה: נכון.

תמי: אז אם דיברנו בעצם על המיזם הזה ואני אומרת, כמו שאת ככה העלית את הדברים, יש עוד הרבה מה לדבר בנושא הזה ולהיכנס באמת לנימי הנפש, בתקוה כמובן שזהו תהיה שנה מבורכת גם בנושא של פוריות.

שרה: אמן.

תמי: תודה רבה לך שרה בפלר.

שרה: בשמחה, תודה לכם.

תמי: תודה, להתראות.

מיזם מבשלות באהבה ברשת מורשת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *