נכון להיום, כ-20 אחוזים מכלל האוכלוסייה בארץ סובלים מבעיות הקשורות לתחום הפוריות. לצערנו, לפי מחקרים בנושא זה, נראה שבעקבות אורח החיים המודרני המלווה בהרגלי תזונה ובריאות לקויים מחד, ולחץ וחרדה מאידך, יש סיכוי גבוה שמספרם ילך ויגדל.

זוגות שמתקשים להרות באופן טבעי נמצאים לרוב במעקב על בסיס כמעט יומיומי, ונאלצים לעבור טיפולים כדי להביא ילדים לעולם. השיטות שבהן מתנסים הזוגות כוללות הן טיפולים ברפואה אלטרנטיבית והן ניתוחים לבעיות טכניות, וביניהם נמצאת גם ההפריה החוץ-גופית, שנחשבת לדרך המקובלת ביותר להרות. כל תהליך טיפולי כזה עומד בפני עצמו ודורש ומשאבים גופניים ונפשיים רבים.


הטור בצד ימין למטה

אך האתגר לא בא לידי ביטוי רק בתחום הרפואי, אלא מקיף את כל תחומי החיים. בעקבות הטיפולים זוגות רבים נאלצים למעט בפעילות פיזית, גם כשהדבר כרוך בפגיעה בתפקוד התקין של הבית, כגון סדר, ניקיון, הכנת ארוחות ועוד. ההתמודדות מלווה בקושי נפשי של ציפייה ארוכה ותחושת אשמה וחוסר אונים, ואף מובילה לעתים למשברים אישיים וזוגיים עקב ההתמודדות השונה של כל אחד מבני הזוג.

את הזוגות המתמודדים עוטפת הרגשת בדידות וריחוק חברתי, כתוצאה מהשוני הרב בינם ובין משפחות בקהילתם ובמשפחתם המורחבת, ואירוע משפחתי יכול להיות משימה לא פשוטה בעבורם. בנוסף לכך, יש להם צורך גדול לשתף בכך אנשים שיבינו ללבם וחווים חוויה דומה לשלהם.

ההסתכלות באדו”ה היא שעניין הפוריות הוא אתגר ושליחות שאין להתבייש בהם. מצבו של הזוג לא נובע מסיבה סתמית או מרצון אלוקי להעניש חלילה, אלא מאותת על תפקיד מיוחד, גם אם הוא לא תמיד מובן או רצוי.

באדו"ה חברים מאות מתנדבים ומתנדבות בפרויקטים שונים, וביניהם, פרויקט "מבשלות באהבה", שבו יותר ממאתיים מתנדבות מכל רחבי הארץ מסייעות בבישול ארוחות חמות ואפילו בעוגה לפינוק בזמנים קשים, ישירות לבית הזוג בדיסקרטיות מלאה למעוניינים. בערבים מיוחדים המתקיימים אחת לחודש לזוגות ללא ילדים ניתנת לזוגות הזדמנות לשיתוף, לשחרור ולהנאה בחברת אנשים שנמצאים איתם באותה סירה. המפגשים כוללים סדנאות, אימון זוגי, שבתות מחזקות ועוד.

כמו כן באדו”ה מתקיימים כנסי מודעות שונים לרבני קהילות, למשפחה ולחברים של זוגות מאותגרי פוריות, כדי לתת להם כלים לשיפור היחסים עם הזוגות בסביבתם. זוגות שעברו את האתגר בעצמם, זמינים לסיוע בעת הצורך בשיחות ובמפגשים עם זוגות שנמצאים בתחילת הדרך.

אתגר הפוריות באתנחתא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *